გაკვეთილის გეგმა
შეფასების სქემა
ელექტრონული პრეზენტაცია
მთავარი თემა
|
გურია
|
საგანი/პედაგოგი
|
ისტორია/ბადრი ჯაველიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
მე-5-ე კლასი/საფეხური პირველი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
18 მოსწავლე/განასაკუთრებული
საჭიროების მქონე არ არის
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა და
აქტუალობა
|
ü მოპოვებული ინფორმაციის
ორგანზაციის ხარისხი.
ü განხილული თემისა და
პროცესების მიმართ საკუთარი მოსაზრების დასაბუთება ისტორიული მასალების
გამოყენება და რუკაზე მუშაობა
ü პრეზენტაციით, დაგეგმილი ვადების
დაცვა.
ü ნამუშევვრის ორგანიზების
ხარისხი. ჯგუფურ მუშაობაში შეტანილი წვლილით.
|
გაკვეთილის მიზანი /მისაღწევი
შედეგები
|
ü მოსწავლე ეცნობა გურიის ისტორიას
შეისწავლის მეურნეობის დარგებს, რომელიც გურიაშია განვითარებული, ტრადიციევბს, ღირსშესანიშნაობებს,
ეცნობა აქ არსებულ კურორტებს.
საზ.მეც.V-VI.22. მოსწავლეს შეუძლია აღწეროს საქართველოს
მოსახლეობის კულტურათა მსგავსება-განსხვავებების გამოვლინებები და განიხილოს შესაბამისი
მიზეზები.
საზ. მეც.V-VI.12. მოსწავლეს
შეუძლია დაახასიათოს მხარე ბუნებრივი რესურსების
მიხედვით და იმსჯელოს მათ მნიშვნელობაზე.
|
წინარე ცოდნა
|
ü გურიის მეზობელი კუთხეები მათი
ისტორია და დღევანდელობა.
|
შეფასების საგანი/ პროცედურები
|
ü მოსწავლის შეფასება ხდება წინასწარ
შერჩეული კრიტერიუმებითა და თვითსჰეფსების სქემით
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა /რეს
ურსი
|
სახელმძღვანელო: ჩვენი საქართველო,
საქართველოს პოლიტიკური რუკა, ინტერნეტი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და
მენეჯმენტი
|
მისალმება/კლასის ორგანიზება _ 2
წთ.
გაკვეთილის A ფაზა _ გამოწვევა
აქტივობა 1 - რუკასთან მუშაობა._ 5
წთ.
ü
მასწავლებლის
დახმარებით მოსწავლეები მოგზავრობენ შავი ზღვის სანაპიროს გასწვრივ და ჩერდებიან
კუთხეზე, რომელიც მოიცავს ოზურგეთის ლანჩხუთისა და ჩოხატაურის რაიონებს.
აქტივობა 2 _ კითხვა პასუხი _ 6
წთ.
ვსვამ კითხვას:
ü
რომელ
კუთხეზეა საუბარი?
კონტურულ რუკაზე აფერადებენ
დასახლებულ პუნქტებს.
აქტივობა 3 _ ელექტრონული
პრეზენტაციის ჩვენება _ 3 წთ.
გაკვეთილის B ფაზა _ ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა 4 _ შემდეგ ეცნობიან
ქვეთავს მოსახლეობა და გამოყოფენ გურულების განსაკუთრებულ თვისებებს (6 წთ)
აქტივობა 5 _ კითხულობენ წყარო ბ
ზე და საჭიროებისამებრ მუშაობენ რუკაზე (10 წთ)
გაკვეთილის C ფაზა _ რეფლექსია
აქტივობა 6 _ სამუშაოს დასრულების
შემდეგ წერილობით პასუხობენ მე-2-ე სავარჯიშოს (5 წთ)
აქტივობა 7 _ გურული სიმღერის მოსასმენად (3 წთ)
საშინაო დავალების მიცემა _ 2 წთ.
მოსწავლეთა შეფასება _ 2 წთ.
|
შეფასების სქემა
ქულები და კრიტერიუმები
|
ფრიადი 9-10
|
კარგი 7-8
|
საშუალო 4-6
|
აქტიური მონაწილეობა
|
ყოველთვის მონაწილეობს და ხშირად
წარმართავს კიდეც ჯგუფში მონაწილეობას.
|
ყოველთვის მონაწილეობს.
|
ხშირად მონაწილეობს.
|
თემის ორგანიზება
|
თემა კარგად არის ორგანიზებული:
შესავალი აღძრავს ინტერეს, აქვს დასკვნა, რომელშიც შეჯამებულია თემის ძირითად
ნაწილში განხილული არგუმენტები.
|
თემას აქვს ერთმანეთისგან კარგად
გამიჯნული შესავალი, ძირითადი ნაწილი და დასკვნა; აბზაცები, როგორც წესი,
გამოყოფილია.
|
თემა ორგანიზებლია, მაგრამ
ხანდახან სცილდება საკითხს; ხანდახან აბზაცები არ არის გამოყოფილი.
|
შენობრივი მხარე
|
წინადადებები არის კარგად
გამართული: თითქმის არ არის პუნქტუაციური შეცდომები; სიტყვები კარგად არის
შერჩეული..
|
არის ზოგიერთი გრამატიკული
შეცდომები; პუნქტუაცია არ არის ყოველთვის დაცული.
|
არის გრამატიკული შეცდომები;
წინადადებები ზოგჯერ არ არის კარგად ცამართული.
|
სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემის
დემონსტრირება
|
უსმენს სხვებს და საკუთარ
მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით; კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი
აზრის მიმართ პატივისცემას, მაშინაც კი, როცა არ ეთანხმება მას.
|
უსმენს სხვებს და საკუთარ
მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.
|
უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის
დამთავებას.
|
ელექტრონული პრეზენტაცია
No comments:
Post a Comment